Artykuł z pisma branżowego: (Dom z Ogrodem 07/2013)
Pielęgnacja ogrodów przydomowych latem
Po wielu miesiącach zimna i chłodów, z intensywnymi opadami deszczu a jeszcze wcześniej śniegu, po przeciągającym się w nieskończoność przedwiośniu i wiośnie która w tym roku częściej przypomniała jesień, nareszcie przyszło lato. Znów można cieszyć się ciepłem i słońcem. Większość z nas planuje w letnich miesiącach urlopy i wyjeżdża na wakacje. Pora letnia to także czas w którym w pełni można się cieszyć z posiadania choćby najmniejszego ogródka. Jeśli rosną w nim drzewa i krzewy jagodowe to pod koniec czerwca i w lipcu możemy cieszyć się pierwszymi plonami. Rozkwita teraz także wiele letnich kwiatów, a także niektóre krzewy. Pozostałe drzewa i krzewy intensywnie rosną dając nam cień lub osłonę przed wiatrem, zanieczyszczeniami, czy też... co bardziej ciekawskimi sąsiadami. Oczywiście rosną w tym czasie także różne niechciane chwasty, a co jakiś czas pojawiają się na roślinach niechciani lokatorzy (mszyce, przędziorki, etc.) żerujący tak intensywnie, że bez naszej interwencji rośliny mogą nie przetrwać do jesieni. Mimo, że upały sprzyjają lenistwu, ogrodowych roślin nie można teraz pozostawić samym sobie, w tym artykule w sposób jak najbardziej przejrzysty podpowiem jakie prace w naszym ogrodzie należy wykonać aby w kolejnych latach Państwa ogrody były jeszcze piękniejsze.
Podstawowym zabiegiem pielęgnacyjnym przyrastających roślin jest systematyczne ich podlewanie. Oczywiście w zależności od gatunku, rodzaju gleby i warunków atmosferycznych musimy uwzględnić intensywność dostarczania wody. Optymalne jest podlewanie roślin wcześnie rano, zanim wzejdzie słońce, ewentualnie przed wieczorem ale też tak aby nie zostawiać mokrych drzewek na noc, gdyż sprzyja to rozwojowi chorób grzybowych. Podlewanie roślin zimną wodą w godzinach południowych, w największy upał, może spowodować ich poparzenie i obumieranie (tak zwany „szok termiczny”).
W upalne dni podłoże pod drzewkami wysycha bardzo szybko. Polecam zastosować linię kropelkową oraz przykrycie ziemi korą lub innym produktem chroniącym przed zbyt szybkim parowaniem wody z ziemi. Trzeba pamiętać także o tym, że chwasty pobierają bardzo dużo wody i składników mineralnych z podłoża hamując rozwój drzewek, więc wskazane jest systematyczne odchwaszczenie terenu w pobliżu roślin.
Kolejna inwestycja w rośliny to ich nawożenie. Akurat ta inwestycja zwraca się bardzo szybko ponieważ efekt właściwego nawożenia widoczny jest już po kilku-kilkunastu dniach. Nawożenie zarówno organiczne jak i mineralne rozpoczynamy wiosną po ostatnich przymrozkach i kontynuujmy do lipca-sierpnia a w ostateczności najpóźniej do pierwszych nocnych przymrozków. Jeśli stosujemy nawóz doglebowy w otoczce (o spowolnionym działaniu) należy wyliczyć koniec jego działania przed przyjściem późnej jesieni. Oczywiście nie przesadzajmy z nawożeniem, ponieważ roślina podobnie jako człowiek szybko przyzwyczają się do wygód i z czasem będzie domagać się jeszcze większych dawek nawozów. Nie powinno się nawozić świeżo posadzonych iglaków, ponieważ w kolejnych latach będą mniej odporne i będą wymagać ostrożniejszej opieki.
W raz z pierwszymi wiosennymi przyrostami rozpoczyna się także czas cięcia pędów u drzew i krzewów. Żywopłotom wyrównajmy wysokość, usuwamy wyłamane lub wystające gałęzie. Inne rośliny tniemy tak aby zachować ich pierwotny kształt lub prowadzimy do danej, obranej wcześniej przez nas, wielkości co spowoduje zagęszczenie rośliny . Cięcia formujące najlepiej wykonywać do końca lata, ponieważ odcięte pędy muszą się zagoić przed przyjściem przymrozków. Przekwitłe rośliny sezonowe na rabatach zastępujemy nowymi, kwitnącymi w okresie lata i jesieni. Pamiętajmy także o usuwaniu przekwitłych kwiatostanów krzewów ozdobnych. Początek lata to także najlepszy czas aby zadbać o krzewy róż, które najmocniej kwitną w czerwcu i na początku lipca. Kwiatostany które już przekwitną odcinamy nad pierwszym, górnym liściem pięciolistkowym. Należy również usuwać przekwitłe kwiatostany u krzewów ozdobnych takich jak irysy, ligustry, liliowce itp. Cięcie nie tylko sprzyja obfitszemu kwitnieniu ale przede wszystkim pozwala uzyskać optymalny kształt krzewów. W najbardziej upalnych godzinach , lepiej unikać strzyżenia roślin ponieważ odsłonięte pędy mogą ulec poparzeniu i uszkodzeniu.
Warto także zwrócić uwagę na kwiaty i krzewy uprawiane w donicach. W upalne dni zalecam podlewać je częściej oraz ustawiać w bardziej zacienionych miejscach ogrodu. Bardzo ważnym czynnikiem rozwoju roślin doniczkowych jest umiejętne dobranie podłoża (skład i kwasowość) oraz nawozów które do nich będą zastosowane. W miejscach nasłonecznionych nie polecam metalowych oraz czarnych - plastikowych donic, które dużo szybciej się nagrzewają. Oczywiście możemy sobie pomóc wybierając do donic rośliny odporniejsze na przesuszanie takie jak: jałowiec, katalpa, lawenda, len, tamaryszek, nagietek, sosna górska (kosodrzewina), bez, miłorząb czy perukowiec.
Nie można także zapomnieć o dywanie naszych ogródków czyli trawniku. Należy go strzyc regularnie ale nie za nisko, gdyż wyższa trawa w mniejszym stopniu ulega wysuszeniu zarówno jej samej jak i gleby na której rośnie - więc nie należy trawy strzyc zbyt nisko i zbyt często. Trawę podobnie jak rośliny najlepiej podlewać rano lub wieczorem.
Niestety w naszych ogrodach żyją nie tylko nasze ukochane rośliny, ale także (mniej kochane) szkodniki, które są gotowe żerować na naszych ogrodowych okazach aż do przyjścia zimy. Do najpopularniejszych a zarazem najbardziej uciążliwych szkodników należą mszyce oraz przędziorki. W zależności od okresu rozwoju tych szkodników dobiera się opryski selektywne, czyli takich które zwalczają szkodniki, a przy tym są nieszkodliwe dla biedronek i mrówek, które są największym sprzymierzeńcem w walce z większością szkodników.
Mam nadzieję, że opisane powyżej porady pomogą Państwu w jak najlepszej pielęgnacji waszych ogrodów, a jeśli chcecie jeszcze bardziej poszerzyć swoją wiedzę na ten temat zapraszam na naszą stronę www.iglak.net.pl gdzie znajdziecie dużo więcej informacji na ten temat.
mgr inż. Robert Wójcik
Szkółka Drzew i Krzewów Ozdobnych ‘Iglak’